Jak się ubrać na egzamin? – Biała bluzka / biała koszula

Odświętny strój - biała bluzka, biała koszula - chłopiec ubrany w najlepszy odcień bieli dla niego

Drugi wpis z serii Jak się ubrać na egzamin?

Sama się kiedyś uparłam, że mój mąż musi mieć przynajmniej jedną białą koszulę. Pomimo jego protestów, że woli różowe albo coś mniej standardowego. Uparłam się, bo klasyka pomaga w sytuacjach stresujących: możemy się czegoś trzymać i mieć nadzieję, że przynajmniej tu nie pobłądziliśmy. A jednak biały kolor dla różnych typów urody ma różne oblicza. Nie każdy tors na egzaminie powinien prezentować śnieżną biel. Choć gdyby mój mąż chciał jeszcze kiedyś coś zdawać… to zdecydowanie jemu polecam biel śniegu, na który patrzy słońce, czyli z leciutką, minimalną domieszką żółtego. A jak wygląda Twoja biała bluzka / koszula?

Zimowa biała bluzka

biała bluzka - właściwe kolory dla ZimBiel, ta podstawowa, podręcznikowa, śnieżna, przynależy Zimom czyli osobom, których kolorystyka jest najpiękniej podkreślona intensywnymi, kontrastującymi barwami (patrz 12 typów urody). Taka biel pięknie ujednolica cerę, rozświetla twarz, dodaje energii. Oczy zyskują wyrazistość. Biel pojawia się w naszym wyglądzie właśnie w oczach i dobrze dobrana biała bluzka może uwyraźnić zewnętrzną krawędź tęczówki. Biel dla Prawdziwej Zimy to ta chłodna barwa nazywana czasem bielą optyczną, kojarzy się z pustynią śnieżną i może nawet nabierać fioletowego odcienia. Pozostałe dwie Zimy dodają do tej bieli trochę swojego charakteru: Intensywna Zima – więcej światła słonecznego, Ciemna Zima zagęszcza swoją biel do nieprzejrzystej farby olejnej. Dobrym wyborem dla Zim jest także biel z lekką domieszką pigmentu – w analizie kolorystycznej taka barwa nazywa się lodową (icy). Druga koszula w niższym rzędzie jest właśnie bielą z kroplą niebieskiego. Jeśli materiał łapie światło i refleksy są wyraźnie białe – jesteśmy w Zimowym świecie.

Inny rodzaj bieli

Marc Chagall, Ślub - obraz w kolorystyce Stonowanego Lata

Marc Chagall, Ślub, porównanie bieliAle cóż ma poradzić człowiek, który w swojej pigmentacji nie ma aż tyle kontrastu, który w czystych, nasyconych i chłodnych barwach gaśnie? Co jeśli jesteśmy namalowani pędzlem – dajmy na to – Chagalla? Czyli nasza kolorystyka, na przykład nasze błękity i zielenie oczu i żył prześwitujących przez skórę, mieszczą się w palecie Stonowanego Lata.  Czy do tych barw będzie pasować chłodna, śnieżna biel? Wiolonczela na obrazie jaśnieje świeżo, ale od chłodnej, śnieżnej wstążeczki nad reprodukcją dzieli ją parę solidnych kroków kolorystycznych. W lewym górnym rogu dobrze widać ten śnieżny chłód.

Biała bluzka dla Letnich typów urody

Biała bluzka dla Letniego typu urody nie jest białaInne typy urody znajdą lepszy wybór niż śnieżną bluzkę. Letnie biele są miększe, bardziej bawełniane, mgliste. Letnie typy urody najlepiej prezentują się w kolorach stonowanych, pastelowych. Stąd dla Jasnego Lata najlepszy będzie wesoły, zrelaksowany écru. Materiał może być dość cienki i kojarzyć się z niezobowiązującą bluzeczką na lato. Prawdziwe Lato najlepiej wygląda w jasnym kolorze, który przypomina biały, ale czai się w nim sporo szarości. Stonowane Lato najbardziej oddala się od śniegu i wkracza w wyrafinowany, jasny, raczej chłodny beż, w którym da się wytropić domieszkę ciężkiego złota lub róż. Inne kolory, które będą dobrze i oficjalnie wyglądać na tych typach urody to błękity i niebieskości.

Biała bluzka dla Wiosen ma ciepły odcień

Biała bluzka dla Wiosen jest cieplejsza, z domieszką brzoskwiniowegoDla Wiosen potrzeba czegoś cieplejszego, co przypomina bardziej krem, nawet lekko ocieplony wanilią. Jeśli w fałdach bluzki dostrzeżemy brzoskwiniowy połysk lub lekkie, wesołe złoto (żółty połysk), jesteśmy na właściwym tropie. Warto pamiętać, że ludzkie oko nie jest dobre w ocenianiu koloru po prostu przez długie patrzenie. W sklepie lub w domu oceniając kolor bluzki, trzeba go porównać z innymi. (Jeśli nie znasz jeszcze kolorystycznej strategii zakupowej, pobierz mój Przewodnik Kolorystyczny.) Choć biel Intensywnej Wiosny jeszcze nazwalibyśmy w przybliżeniu bielą, Prawdziwa i Jasna Wiosna potrzebują czegoś cieplejszego. Wchodzimy w lekkie, wesołe beże, jak ciepłe perły.

Biała bluzka dla Jesieni nie jest biała

Biała bluzka dla Jesieni nie jest białaBiałe bluzki dla Jesieni zupełnie nie przypominają bieli. To bardziej mleczna kawa, może nawet z cynamonem, krem z domieszką karmelu. Mają w sobie więcej substancji, pewną ciężkość. A jednak na właściwej osobie są wyrafinowane i na miejscu. Dla Ciemnej Jesieni kawa latte, nawet przetykana złotą nitką lub karmel – może być z lekkim połyskiem. Można pójść w skojarzenia z safari albo biel na chwilę zanurzoną w herbacie. Dla Prawdziwej Jesieni – jasny, klasyczny, ciepły beż. Kolor starej koronki z lekko beżowym odcieniem pięknie wygląda na Stonowanej Jesieni. Nie mogłam się oprzeć i zamieszczam też dwie bluzki, które nawet nie są jasne – pięknie wyglądałyby na Ciemnej i Prawdziwej Jesieni. W sytuacji egzaminacyjnej lepiej oczywiście zarezerwować je dla pani profesor.

Zwłaszcza na Jesiennych typach urody śnieżna biel będzie postarzająca i przybrudzi zmęczeniem twarz. Na innych osobach (poza Zimami) śnieżna biel będzie świecić jak żarówka i nie pozwoli skupić się na twarzy. Będziemy wyglądać niewyraźnie, na trochę „zmiętych”. A nasz bielutki kołnierzyk zadziała jak nieznośna mucha, która ściąga uwagę na siebie.

Okres wiosenny oprócz egzaminów oznacza świętowanie. Może przed uroczystym obiadem wyciągniesz wszystkie swoje białe bluzki i zdecydujesz, w którym odcieniu jest Ci najlepiej. Jak to zrobić – jak zdecydować? Sięgnij po Przewodnik Kolorystyczny – dostępny po prawej stronie tego wpisu (na tablecie i komórce poniżej). A potem w komentarzu napisz trzy słowa o Twojej ulubionej bieli. Z czym Ci się kojarzy?

Ważna uwaga: Zdjęcia zamieszczone powyżej są tylko sugestią kolorów, ich wygląd zależy od ustawień monitora, różnych zmiennych związanych z fotografią. Aby przyporządkować daną biel do konkretnego typu urody, potrzeba zobaczyć ją „na żywo”, w dobrym oświetleniu i porównać z paletką kolorystyczną danego typu urody.

Użyte we wpisie zdjęcia pochodzą z Pexels i z Pinterest, część znajduje się tu.

Zdjęcie pocztówkowej reprodukcji obrazu Ślub Marca Chagalla zostało porównane z paletą Stonowanego Lata TCI.

Czy ktoś zauważył jeszcze jeden fragment znanego dzieła sztuki?

Czytaj dalej...

Inne posty z serii Jak się ubrać na egzamin? czyli o podstawowych elementach garderoby, które nie mogą nas zawieść w sytuacji, kiedy chcemy zrobić dobre wrażenie:

Natomiast o 12 typach urody możesz przeczytać tu:

A jeśli chcesz zobaczyć 12 czerwieni dla różnych typów urody, to kolaże znajdują się tu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *