12 typów urody

12 typów urody

Schemat - 12 typów urody wg Sci/ART i 12Blueprints

Wiesz, jak to jest. Głowimy się, czy zafarbować włosy i nie wiadomo, jak daleko odejść od naturalnego koloru. Jeśli balejaż, to chłodny czy karmelowy? A może eksperymentować z pogłębieniem, przyciemnieniem koloru? Przydałaby się szminka, jaka do mnie pasuje? Czy ta czerwień to za dużo? A może ten róż to za mało? Podobno mężczyźni wolą blondynki, ale jaki blond? Może włosy w kolorze kawy? Mówią, że czerń postarza, czy mnie też? 

A potem przychodzi jakaś okazja i głowimy się: taka piękna sukienka, ale czy mnie jest w niej ładnie? Czy warto poszukać czegoś innego? Jak wyglądać ciekawie, a nie tylko mieć ciekawe ciuchy? Który lakier będzie dobrze wyglądał na moich paznokciach, bez skojarzeń z małą dziewczynką, która wypróbowała wszystkie kolory mamusi, cioci i babci? Jaki krawat dobrać do tych oczu i jaki w ogóle one mają kolor? Czy koszula powinna być biała, czy pójść w jakieś niuanse, beże, kremy i ecru? Garnitur czarny czy granatowy? Jak wyglądać dobrze i bez przesady? Wyraziście, ale bez podkreślania cieni i zmarszczek? Po swojemu, ale elegancko?

Czy na te pytania w ogóle istnieje odpowiedź?

To może być dziwne, ale nie tylko na te pytania. Analiza kolorystyczna odpowiada jeszcze na setki innych pytań, które mogłyby nam przyjść do głowy. I to nie na zasadzie „zgaduj zgadula”. Albo „bądź odważna, wybierz kolor”. Przeciwnie, odpowiedzi są uzasadnione. Co więcej, to nie jest subiektywne wrażenie.

Wszystko zaczyna się od ustalenia typu urody. A potem otwarta przestrzeń, mapa w ręce i wiadomo, gdzie znajduje się skarb. Na dodatek jest to mój własny skarb. Bo chociaż „na oko” wyglądamy podobnie, to ludzka skóra pełna jest kolorów, które domagają się właśnie takiego a nie innego uzupełnienia w postaci ubrania i akcesoriów.

Jeden z 12 naturalnych typów kolorystycznych pokazanych na powyższym schemacie jest mój i może bardzo blisko lub zupełnie z przeciwnej strony znajduje się Twój.  Który z nich jest najlepszy? Każdy z 12 typów urody ma osobną, wewnętrznie spójną i urokliwą paletę barw. I ta paleta wygląda najpiękniej i najlepiej na osobie należącej do danego typu urody. Dlatego warto odkryć swoją kolorystykę. Bo na Tobie Twoje kolory wyglądają niesamowicie.

Nowoczesna analiza kolorystyczna jest inna

Nowoczesna analiza kolorystyczna zaczyna się od wprowadzenia 12 naturalnych typów pigmentacji ludzkiej czyli 12 typów urody.  W latach 80 mówiono tylko o czterech: były chłodne Zimy i Lata, ciepłe Wiosny i Jesienie. Jednak system ten działał tylko dla jednej osoby na cztery. Bo okazuje się, że większość z nas nie jest czystym typem ciepłym lub chłodnym, ale neutralnym. Oznacza to, że mamy zwykle tolerancję na pewne wahania temperatury koloru. A inne wymiary kolorystyczne są dla nas bardziej kluczowe. Na przykład jasność albo intensywność.

Nie znajdziesz poniżej opisów, jak wyglądają osoby należące do różnych typów urody. Bo rude włosy nie muszą oznaczać Jesieni. Rude bywają też Zimy i Wiosny, a Lato może mieć we włosach miedziany połysk. Niebieskie oczy mogą należeć do dowolnego typu urody, a to, co odbieramy jako chłodny odcień oczu, może robić takie wrażenie przez kontrast z ciepłem skóry.

O co chodzi w nowoczesnej analizie kolorystycznej?

Nie chodzi o to, jak wyglądam, tylko jak moja skóra reaguje na kolor, na całą paletę barw. Co za tym idzie, w jedenastu kolorystykach będę wyglądać bardziej lub mniej niekorzystnie: trochę smutno albo bardzo depresyjnie, trochę staro, surowo, grubo, nijako (takie ogólne wrażenie daje to, co wprawne oko zauważy jako np. pogłębione cienie pod oczami, zbyt szeroki owal twarzy, rozszerzone pory, etc.).

Ale w jednej z palet kolorystycznych wydarzy się efekt wow. Wyraźny, charakterny wygląd. Pogłębiony kolor na zmysłowych ustach. Pięknie wyrzeźbiona twarz, gdzie policzki idą w górę, a nos jest zgrabny. Żywe, błyszczące oczy. Wszystkie te „drobne” efekty optyczne dadzą poczucie energii i chęci do życia bijące z całej sylwetki. Co więcej, dotyczy to i kobiet, i mężczyzn. W sumie na dietę i na analizę powinno się chodzić parami 😉

Przedstawiona poniżej klasyfikacja typów urody opiera się na Sci/ART Kathryn Kalisz i 12Blueprints Christine Scaman. Niektóre nazwy odbiegają od tego, co popularne w polskim internecie, natomiast w tym systemie są mocno zakorzenione i każda nazwa jest znacząca. Dla mnie osobiście istotne jest także wiedzieć, kto jest twórcą i na jakich zasadach / w jakim systemie pracuje dana osoba. Bo przecież nie ma czegoś takiego, jak jedna szkoła analizy kolorystycznej stosowana na całym świecie.

"Zawsze wiedziałam, że kolor robi różnicę. Ale że aż tak..."
Anita
Prawdziwa Zima

Zimowe typy urody

Paleta kolorystyczna dla typu urody Ciemna Zima - intensywny róż/fuksja kwiatu na tle bardzo ciemnych liści
Paleta kolorystyczna dla typu urody Prawdziwa Zima - zorza polarna
źródło: pexels.com
Paleta kolorystyczna dla typu urody Intensywna Zima - biała róża z żółtym środkiem na czarnym tle

Ciemna Zima (Dark Winter) jest neutralnie chłodnym typem urody, czyli może nosić kolory z niewielką domieszką Jesiennego, złotego ciepła. Wysoki kontrast, dość duże nasycenie barw, a przede wszystkim ich relatywna ciemność dają nastój wigilijnego wieczoru. Kolorowe światełka na ciemnej jodle, tajemniczo połyskujące bombki, śnieg padający w niebieskawym świetle zmierzchu. Te kolory wyglądają jak z baśni, ale mają w sobie taki ciężar gatunkowy, że to raczej Czerwony Kapturek i wilk, a nie Calineczka.

Prawdziwa Zima (True Winter) potrzebuje chłodnej palety barw o dużym nasyceniu i wysokim kontraście. Absolutna czerń i optyczna biel, głęboki granat nocnego nieba rozświetlony dalekimi iskrami gwiazd. Kamień o nazwie noc Kairu pięknie obrazuje czar tej palety. Znam pewną Prawdziwą Zimę, w której oczach jest Zorza Polarna.

Intensywna Zima (Bright Winter) jest neutralnie chłodnym typem urody, rozświetlonym niewielką ilością żółtego pigmentu – Wiosennego ciepła. Daje to paletę o niezrównanej intensywności, która łączy wręcz oślepiającą jasność z głęboką ciemnością. Można ją porównać do gór lodowych oświetlonych słońcem, które wyrastają z głębin oceanu. A jednak na co dzień Intensywna Zima może zupełnie nie wiedzieć o swojej intensywności i w burych ubraniach wyglądać zupełnie przeciętnie.

Wiosenne typy urody

Paleta kolorystyczna dla typu urody Intensywna Wiosna - pomarańczowe kwiaty w kontraście z żywą zielenią pączków
Paleta kolorystyczna dla typu urody Prawdziwa Wiosna - kolorowe rybki
źródlo: pexels.com
Paleta kolorystyczna dla typu urody Jasna Wiosna - delikatny brzoskwiniowy kwiat

Intensywna Wiosna (Bright Spring) jest neutralnie ciepłym typem urody. Intensywność tej palety daje wrażenie młodzieńczości i nowoczesności. Jej ciepłe kolory przypominają rozkrojone, soczyste wnętrza owoców tropikalnych. Chłodniejsze barwy to oszałamiająca zieleń młodych pączków i liści, rozwijających się na wiosnę. Wiosny w swym wizualnym potencjale przypominają o energii i radości życia.

Prawdziwa Wiosna (True Spring) potrzebuje kolorów ciepłych i intensywnych i niezwykle czystych. Tropikalne morza prześwietlone jasnymi promieniami słońca roją się od kolorowych stworzeń. Witalność, możliwość tworzenia nietypowych zestawień kolorystycznych to cechy tej palety, której podstawą jest elegancki ciepły beż i wszelkie brzoskwinie.

Jasna Wiosna (Light Spring) to delikatny, neutralnie ciepły typ urody. To kolory wciąż jeszcze intensywne, ale łagodniejsze w porównaniu do innych Wiosen. Aż warto się wybrać do cukierni i obejrzeć różnokolorowe makaroniki, które dadzą wyobrażenie o radości i jasności tej palety. Jest ona relatywnie najjaśniejszą z dwunastu.

Letnie typy urody

Paleta kolorystyczna dla typu urody Jasne Lato - różowa róża
Paleta kolorystyczna dla typu urody Prawdziwe Lato - gałązka sosny z kroplami deszczu
źródło: pexels.com
Paleta kolorystyczna dla typu urody Stonowane Lato - różowe kwiaty na tle ciemnozielonych liści

Jasne Lato (Light Summer) jest łagodnym, neutralnie-chłodnym typem urody. Potrzeba tu kolorów powietrza, nieba, tęczy. Spacer na plaży w maju lub czerwcu, nadmorskie miasteczka w świetle słońca dają wyobrażenie o świeżości tych barw. Łąka pełna polnych kwiatów lub omszałe szklanki ze schłodzoną lemoniadą mówią o uroku tych pasteli.

Prawdziwe Lato (True Summer) potrzebuje chłodnych, ale stonowanych barw. Łagodne przejścia kolorystyczne, chmurne niebo nad gładką taflą jeziora, kolory wody i roślin wodnych. Wyrafinowanie i spokój srebrnej pełni księżyca. Jeśli któraś fotografia uchwyciła srebrzysty połysk na Twojej skórze, kto wie, może jesteś jednym z Letnich typów urody.

Stonowane Lato (Soft Summer) jest neutralnie-chłodnym typem urody. Stonowanie barw przekłada się na łagodne niuanse i subtelność tej wyrafinowanej kolorystyki. Zaskakuje ona pięknymi burgundami i relatywną ciemnością. Jest w niej trochę ciepła i złotego odblasku. Pruski błękit i chmurny, stalowy granat to sztandarowe kolory tej palety. Ponadto kolor świerku jest często jednym z najpiękniejszych na tych osobach.

Jesienne typy urody

kolory dla typu urody Stonowana Jesień
Paleta kolorystyczna dla typu urody Prawdziwa Jesień - drzewa nad jeziorem
źródło: pexels.com
Paleta kolorystyczna dla typu urody Ciemna Jesień - rozsypane przyprawy

Stonowana Jesień (Soft Autumn) wprowadza nas w bogactwo Jesiennych kolorów. To neutralnie-ciepły typ urody, który potrzebuje stonowanych, dość ciemnych, kojących kolorów. Lubimy otaczać się nimi we wnętrzach służących odpoczynkowi i spotkaniom. Inspirują one artystów i projektantów mody. Khaki, oliwka, masło orzechowe, mleczna czekolada. Nie ma tu miejsca na czerń i biel.

Prawdziwa Jesień (True Autumn) to typ urody wymagający ciepłych barw. Są one bardziej nasycone i przypominają o egzotycznych podróżach do Meksyku, Afryki, Indii. Ciepłe światło popołudnia sprawia, że wszystko nabiera czerwonawej barwy, głębi złota. Terrakota i siena palona to sztandarowe barwy dla tej palety.

Ciemna Jesień (Dark Autumn) potrzebuje neutralnie-ciepłej, głębokiej i tajemniczej palety barw. Jest ona jedną z najbardziej fascynujących. Kolory ognia, wyprawionej skóry, egzotycznych przypraw, musztardy, tabaki i oberżyny składają się na relatywnie najciemniejszą paletę. Przypomina ona o kolorystyce ulubionej w średniowieczu: o proporcach rycerskich, strojach dworskich. I o powracających trendach w luksusowych domach mody.

paleta kolorów, w które dobrze się ubrać na egzamin jeśli jesteś Stonowanym Latem lub Intensywną Zimą
Wzorniki kolorystyczne TCI dla Stonowanego Lata i Intensywnej Zimy - są jak mapa, dzięki której znajdziesz swoje kolory

Czytaj dalej...

Rzuć okiem, jak działa analiza kolorystyczna w praktyce. Na przykład na wpisy z serii Jak się ubrać na egzamin? czyli o podstawowych elementach garderoby, które nie mogą nas zawieść w sytuacji, kiedy chcemy zrobić dobre wrażenie. Jak wyglądają dla różnych typów urody?

Kolejne posty z serii Jak się ubrać na egzamin? zbierają wiedzę z poprzednich i kumulują się w osobnych inspiracjach dla różnych typów urody:

Jak wygląda osoba nosząca własne kolory, czyli na przykład moja nauczycielka analizy kolorystycznej Christine Scaman:

A jeśli chcesz zobaczyć 12 czerwieni dla różnych typów urody, kolaże znajdują się tu:

"Dziękuję. Analiza kolorystyczna u ciebie to niesamowita przygoda"
Marzena
Prawdziwe Lato

Zaproś kolor do swojego życia

Wyglądaj, jak tylko Ty potrafisz